TİP Parti Meclisi Sonuç Bildirgesi

TİP Parti Meclisi, 29 Ekim Cumartesi günü toplanarak dünya, bölge ve Türkiye siyasetine, partinin durumuna ve görevlerine ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulunmuştur.
Parti Meclisi’nin aldığı kararları kamuoyuyla paylaşıyoruz.

1- Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK’ye ait maden ocağında meydana gelen ve 41 maden işçisinin hayatını kaybetmesine neden olan katliamda sorumluluğu olanların gerekli cezaları alması ve işçilerin güvenli koşullarda çalışması için mücadelemiz sürmektedir. Hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin aileleriyle dayanışma içinde olacak, katliamın unutturulmaması için var gücümüzle çalışacağız. Bölge örgütümüzün süregiden çalışmalarının yanı sıra, genel merkez yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, Emek Bürosu ve Hukuk Bürosu temsilcilerimizden oluşan heyetimizin Amasra’ya ziyaretleri planlanmıştır. İktidarın katliam mağdurlarının tepkilerini susturmaya çalıştığını, mağduriyetlerin unutturulmak istendiğini görüyoruz. Hiçbir işçi kardeşimizi, hiçbir işçi ailesini yalnız bırakmayacağız.

2- TİP, TBMM’de başlayan bütçe görüşmelerinde emekçilerin çıkarlarını savunmakta kararlıdır. Vergilerimizin, kaynaklarımızın ve zenginliklerimizin Saray iktidarının yandaşlarına ve patronlara hangi yollarla peşkeş çekilmeye çalışıldığını teşhir edeceğiz. Ülke kaynaklarının halk yararına nasıl kullanılabileceğini, emekçiden yana bir bütçenin nasıl mümkün olabileceğini gösterecek çalışmalarımızı yurttaşlarımızla paylaşacağız.

3- Siyasetin en önemli gündem maddelerinden birini, yaklaşan genel seçimler oluşturmaktadır. TİP, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kamuoyuna son dönemde yapılan tartışmaları dikkatle takip etmektedir. Halkımız, on yıllar boyunca patronlardan yana, yobazlık üreten, ırkçı-milliyetçi sağ siyaset nedeniyle hep kaybetmiştir. Bugün de, muhalefet cephesini tuzağa düşürmek üzere, sağcılığın iktidara kaybettirecek formül gibi pazarlanmasını doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Öte yandan, tek adam rejimini ortadan kaldırmayı taahhüt eden, emeğe, barışa, kardeşliğe, demokrasi ve özgürlüğe sırt dönmemiş bir program ve ortak aday ile Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yenilebileceğine ilişkin politikamız ve bu yöndeki arayışlarımız devam etmektedir.

4- TİP Parti Meclisi, milletvekili seçimleri için hazırlıklarını ivmelendirme kararı almıştır. Bu çerçevede, TİP’in politikalarını ve gelecek hayalini milyonlarca yurttaşımıza aktaracak, adaylarımızın belirlenmesi sürecinde söz sahibi olacak, sandık güvenliği için görev alabilecek yüz bin kişilik TİP Seçim Gönüllüleri ağının oluşturulmasına karar verilmiştir. Tüm dostlarımızı, çalışma ilkeleri çok yakında açıklanacak TİP Seçim Gönüllüleri ağının öznesi olmaya davet ediyoruz. Partimiz ayrıca birçok kentte mahalle temsilcilerini belirlemekte, parti siyasetinin mahalle düzeyinde örgütlenmesi için yoğun bir faaliyet sürdürmektedir. Mahalle temsilcilerimizin bir araya geleceği toplantıların kasım ayında yapılması planlanmıştır.

5- Türkiye siyasetinde kurulmaya çalışılan yapay dengeleri bozmak üzere kurduğumuz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın milyonlarca yurttaşımız için umut haline geldiğini görüyoruz. Emek ve özgürlükten yana halkçı politikaların gerek toplumsal mücadelede gerekse seçimlerde en güçlü seçenek haline gelmesi yol ve yöntemlerini üretmek üzere müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın daha fazla yurttaşımızı temsil eder hale gelmesi, içinde yer alan tek tek partilerin de güçlenmesi anlamına gelir. Aynı şekilde partilerimizin etkilerini artırması da ittifakımızı büyütecektir. TİP Parti Meclisi, ittifakın bu yaklaşımla hareket ederek, cumhuriyetin ikinci yüzyılına emeğin, özgürlüğün, eşitliğin, demokrasinin, barışın ve kardeşliğin damga vurmasını sağlayacak ana aktör haline geleceğine inanmaktadır.

Türkiye İşçi Partisi Parti Meclisi

29 Ekim 2022

Paylaş: