7 TİP’li genci ve katillerini unutmadık… Söz kardeşim, ‘Reis’ler düzenini yıkacağız!

Tam 40 yıl önce bugün Ankara, Bahçelievler’de en gençleri 20, en yaşlıları 26 yaşında olan 7 TİP’li genç kaldıkları evde  katledildi.

Katilleri herkes tanıyordu. 7  TİP’li genç, kendilerine “ülkücü” diyen, kontrgerilla üyesi, faşistler tarafından öldürüldü. 

Saldırının sorumlusu Abdullah Çatlı’nın lakabı “reis”ti. 

Saldırının faili Haluk Kırcı’nın nikah şahidi dönemin Erzurum Valisi, daha sonra İçişleri Bakanlığı yapan Mehmet Ağar’dı. 

Bahçelievler Katliamı’nın da aralarında olduğu bir dizi kanlı eylemin açtığı yolun ucunda ise faşist 12 Eylül darbesi duruyordu. 

Sola, sosyalizme karşı, ABD’nin ve emperyalizmin kontrolünde, dinci gericiliğin palazlandırıldığı, neo-liberal ekonomi politikalarını Türkiye’nin başına musallat eden karşı devrimci süreç Bahçelievler’de başladı ve bugün Beştepe’de sürüyor. 

Katil Haluk Kırcı AKP döneminde affedildi, Mehmet Ağar’ın ekibi bugün polis teşkilatını yönetiyor, faşist çeteler cirit atıyor ve hep birlikte yeni “reis”lerine selam duruyorlar. 

Serdar Alten, Hürcan Gürses, Efraim Ezgin, Latif Can, Osman Nuri Uzunlar, Faruk Erzan, Salih Gevence, yani 8 Ekim 1978’de katledilen 7 TİP’li genç unutulmadı. Mücadeleleri bitmedi, bayrakları yere düşmedi.

Söz kardeşim,

Türkiye’yi bu karanlık “reisler düzeninden” kurtaracağız, Türkiye’nin ve dünyanın aydınlık geleceğini el birliğiyle kuracağız.

Türkiye İşçi Partisi

Paylaş: