Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstifa!

Konya Şehir Hastanesinde görev yapmakta olan Dr. Ekrem Karakaya bugün hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu çalıştığı hastanede hayatını kaybetti. Ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Cinayetin ardından taziye mesajıyla olayı geçiştirmeye çalışan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soruyoruz:

Dr. Ekrem Karakaya’yı öldüren yalnızca tetiği çeken midir?

Yıllardır sağlık emek ve meslek örgütlerinin itirazlarına kulaklarını tıkayıp sağlıkta şiddete karşı etkili önlemler almayan, cezasızlık politikasıyla adeta şiddetin önünü açan sizin iktidarınız değil midir?

Sağlık sistemini çöküşün eşiğine getiren, sağlık emekçilerini ve halkı birbirine düşüren, patronlar dışında kimseye faydası olmayan bu düzen sizin eseriniz değil midir?

Haklı talepleri karşısında hekimleri iş beğenmemekle itham eden, “giderlerse gitsinler” diyerek parmak sallayan partinizin başkanı değil midir?

Tam da bu nedenlerle saldırının gerçekleşmesi için tüm koşulları hazırlayan AKP iktidarı ve onun bakanı cinayeti işleyen kadar bu cinayetten sorumludur.

Benzer saldırıların bir kez daha yaşanmaması adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca derhal istifa etmeli, sağlıkta şiddete kalıcı olarak son verecek adımlar vakit kaybetmeden hayata geçirilmelidir.

Paylaş: