Savaş politikalarının çığırtkanlığını yapanlar halkı soyanlardır!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırlarında bulunan Zaho’ya 20 Temmuz günü düzenlenen ve aralarında çocukların da bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yakınlarını kaybeden ailelerin acısını paylaşıyor, yaralılara acil şifa diliyoruz.

TSK tarafından bölgede sınır ötesi operasyonların yapıldığı bir dönemde meydana gelen bu saldırıya ilişkin, Irak merkezi yönetimi ve IKBY Ankara’yı sorumlu tutmaktadır. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “TSK’dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır” ifadesini kullanmaktadır.

Zaho’da meydana gelen katliamın aydınlatılması için acil ve etkin bir soruşturma başlatılmalıdır. Türkiye, konunun aydınlığa kavuşturulması için Bağdat ve Erbil yönetimleri ve Birleşmiş Milletler’in yetkili organları ile ortak çalışmalıdır. TBMM’de konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulmalıdır.

İktidar sözcüleri, sorumluluğu üzerinden atamaz.

Uygulanan kirli savaş politikalarının kimlerin eseri olduğu bilinmektedir.

Saray Rejimi, ülkemizin adını bölgede dökülen kana, çatışma ve savaş politikalarına, yayılmacı emellere bulaştırmaktadır. Bu savaş politikasını reddediyoruz. Türkiye’nin rolü barış olmalıdır, olacaktır. Bölge halklarının acıya, düşmanlaşmaya değil barışa, kardeşliğe ihtiyacı vardır.
Halkın her geçen gün daha da yoksullaştığı bugünlerde, bu ülkenin zenginliği sınır ötesi operasyonlara, silahlanmaya harcanamaz.

Savaş politikalarının çığırtkanlığını yapanlar, halkı soyanlardır.

Paylaş: