Kapasite Artışına Hayır! İliç Altın Madeni Derhal Kapatılmalıdır!

Bugün (30 Kasım 2022), Anagold firmasına ait Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nin 3 kat daha  kapasite artışına verilen ‘ÇED Olumlu Kararı’nın iptal davası görüldü. Tekrar bilirkişi incelemesi talebine yanıt verilmemesi üzerine reddi hakim talep edilmiştir.

Erzincan İliç’te, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni işletmesinde, 21 Haziran 2022 gecesi liç sahasında siyanür sızıntısı yaşanmıştır. Sızıntıya ilişkin şirket yöneticileri ile gereken idari önlemleri almayan, denetim yapmayan ve olaya yol açan izin ve ruhsatları veren kamu görevlilerinin tespit edilmesi, yapılacak soruşturma sonucunda tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatlardaki en ağır cezaların uygulanması ve TCK madde 60 gereğince şüpheli şirkete verilen tüm izinlerin iptaline karar verilmesi için haklarında kamu davası açılması talebiyle, Erzincan Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığımız Temmuz 2022 tarihli suç duyurumuza 31 Ekim 2022 tarihinde takipsizlik kararı verilmiştir.

Olaydan aylar sonra verilen takipsizlik kararında, 21 Haziran 2022 tarihinde yaşanan siyanür sızıntısı iddiasının tespiti için 23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Bakanlık ekiplerince denetim yapıldığı söylenmektedir. Bu denetime göre 20 metreküp “siyanür içerikli solüsyonun” liç sahası dışına aktığı kabul edilmiştir. İncelemeler sonucunda şirkete ‘Çevre Kanunu’na aykırılıktan 16,4 milyon TL ve prosedür uygunsuzlukları nedeniyle 132 bin TL para cezası uygulandığını, tesisin ise gerekli tedbirler tamamlanıncaya kadar faaliyetlerinin durdurulduğu belirtilmiş ise de söz konusu cezaların caydırıcılığı ve şirketin faaliyetlerine yeniden başladığı bilinmektedir.

Ayrıca mahkemeye sunulan bilirkişi görüşlerinde, madenin keşif esnasında işletilmediği ve bazı hususların bu nedenle gözlemlenemediği, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından cevher işleme lotuna ait siyanür çözeltisi taşıyan boru hattının bulunduğu liç sahasında meydana gelebilecek olası riskler karşısında doğabilecek tüm tehlikeleri önlemek adına gerekli tedbirlerin alınmadığı, tehlikeli durumları göz ardı ettikleri ve yeterince önlem almadıkları için kusurlu olduğu, ziraat mühendisi saptaması açısından liç havuzunun hemen altında bulunan Sabırlı Deresi’ne doğru siyanür sızıntısının aktığı ancak yağış mevsimi olmadığı için derenin kuru olduğu, tesisin Fırat nehrinin üst kotunda ve nehre yakın olması sebebi ile ileride öngörülemeyen kazalar nedeniyle canlılar açısından risk barındırdığı tespit edilmiştir.

İliç’te, Şebinkarahisar’da, Ayvalık Karaayıt’ta, son olarak Kastamonu Hanönü’nde madenlerin depolama alanlarında yaşanan çökmeler ve ekolojik yıkım görüntüleri, İliç’te yaşananın münferit bir olay olmadığını göstermektedir.

Türkiye İşçi Partisi olarak takipsizlik kararına karşı Çöpler Altın Madeni İşletmesi’nin kapatılması, kapasite artışından derhal vazgeçilmesi, bölgede yaşanan ekolojik yıkımın izlerinin silinmesi için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

TİP Kent ve Ekoloji Bürosu

Paylaş: