HAYASIZ İŞTEN ÇIKARMA DALGASINA HAYIR!

HAYASIZ İŞTEN ÇIKARMA DALGASINA HAYIR!

TÜM EMEK GÜÇLERİNİ BU DALGAYA KARŞI BARİKAT ÖRMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Emekçiler Covid-19 pandemisini çok ağır biçimde yaşadı. Pandemi giderek bir işçi sınıfı salgınına dönüştü, emekçi mahalleleri salgın haritalarında kırmızı noktalarla doldu, sağlık alanında ve ön cephede çalışan işçiler başta olmak üzere sayısız emekçi yaşamını yitirdi. İşçiler çarkların durmaması için feda edildiler. Yasaklarda bile organize sanayi bölgelerinde, denetimden uzak çalışma kamplarına dönüşen fabrikalarda angarya çalıştırıldılar. Ciddi gelir kaybıyla derin bir yoksulluğa sürüklendiler. İşsizlik ve gerçek işgünü kaybı devasa boyuta ulaştı.

Tüm bunlar olurken ilan edilen gösterişli sosyal koruma kalkanları fos çıktı. İktidarın kamu kaynaklarından sosyal koruma için ayırdığı pay dünyanın en alt sıralarında yer aldı. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanabilenlerin sayısı da, yararlandırılan miktarlar da son derece yetersiz kaldı. Oysa bu fondan sermayeye teşvik için oluk oluk para akıtıldı.

İşten çıkarma yasağı uygulaması, Kod-29 istisnası ile delik deşik oldu. Yüzbinlerce işçi tazminat haklarından da mahrum edilerek, damgalanarak, ahlaksızca işinden edildi. 

Bu zor dönemde Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği en görünür sosyal koruma önlemleri oldu. 2.2 milyon kadar emekçi bunlardan yararlanmaktaydı. Ancak 1 Temmuz itibarıyla işten çıkarma yasağı uygulaması ile birlikte KÇÖ ve NÜD’e son verildi.

Ve daha dün, uygulama sona erer ermez dört bir yandan toplu işten çıkarma haberleri gelmeye başladı. Pandemide açıkladıkları kâr oranları ile yeni rekorlara imza atan patronlar, süreci maliyetsiz aşmak ve ucuz işgücüne erişmek amacıyla şimdi işçileri, gereksiz bir safra gibi, hayasızca kapı önüne koyuyor.

Biz Türkiye İşçi Partisi olarak, işsizlik ve yoksullaşmayı daha da derinleştirecek bu hayasız işten çıkarma dalgasına hayır diyoruz. Tüm konfederasyonları, sendikaları, emek örgütlerini, iş hukukçularını, sosyal politika uzmanlarını, akademisyenleri ve tüm işçileri bu dalgaya karşı emeğin barikatını örmeye çağırıyoruz.

İşten çıkarma yasağının istisnalar kaldırılarak uygulanması, İşsizlik Sigortası Fonu’nun gerçekten işçiler ve işsizler için kullanılması talepleriyle bir araya gelelim, bu saldırıya dur diyelim. Pandeminin yükünü artık işçiler taşımasın.

İşten çıkartılan tüm işçi kardeşlerimize sesleniyoruz: Asla yalnız değilsiniz. TİP bu meselede taraftır. TİP gelişen, gelişecek olan tüm hak alma mücadelelerinde işçilerin yanlarındadır.

Türkiye İşçi Partisi

Paylaş: