Çocuklar İçin Neşe, Güvenli Yaşam, Özgürlük ve Adalet İstiyoruz!

Antalya Elmalı’da iki çocuğu istismar eden faillerin, çocukların çizim ve yazılı anlatımları ile adli tıp raporuna rağmen tahliye edilmesi adalet arayışındaki milyonları derinden yaraladı ve ülkemizin içinde bulunduğu sorunlar yumağını bir kez daha gözler önüne serdi.

Ülkede adalet can çekişiyor. Mahkemelerden hukuki değil siyasi ya da keyfi kararlar çıkıyor. Öğrenciler, gazeteciler, seçilmiş siyasetçiler, en temel haklarını savunan işçiler, kadınlar, hatta yalnızca bir tweet atanlar sorgusuz, delilsiz hapis cezasına çarptırılırken en insanlık dışı suçları işleyenler, istismarcılar, uyuşturucu kaçakçıları, mafya artıkları, kadın ve iş cinayetlerinin failleri bir çırpıda serbest bırakılıyor. Bu çarpık yargı sistemini reddediyoruz!

Çocuklarımız güvenli bir ülkede yaşamıyor. Çocukların yaşam ve eğitim haklarını koruyacak mekanizmalar, yasalar ve kurullar işletilmiyor. Çocuktan sorumlu bir bakan Ensar Vakfı’ndaki taciz vakalarını “bir kereden bir şey olmaz” diyerek savunurken, bir diğeri koruma altındaki bir çocuğu kamu önünde teşhir edebiliyor. Dahası, sadece 2020 yılında, 18 yaşından küçük 13 bin kız çocuğu evlendirilmişken İstanbul Sözleşmesi gibi yalnızca kadınları değil, istismara karşı çocukları da koruyan yaşamsal önemdeki bir sözleşme bir gecede feshediliyor. Çocukların haklarını korumayan bu düzeni reddediyoruz!

Tüm bu yaşananların sorumluları istismar failleri, failleri serbest bırakan hakimler ve 20 yıldır yargının altını oya oya ortada adalet adına hiçbir şey bırakmayan ve tüm insani değerleri ayaklar altına alan, çürümüş AKP iktidarıdır.

Karşımızda karanlık bir tablo duruyor ancak alın teriyle yaşayan, dürüst, onurlu yurttaşlarla el ele vererek bu karanlıktan çıkacağımızı biliyoruz.

Türkiye İşçi Partisi olarak ilan ediyoruz.

Elmalı Davası’nda sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların yaşam güvencesi İstanbul Sözleşmesi’nde inat etmeyi sürdüreceğiz.

Adaleti yok eden, toplumsal çürümeyi körükleyen AKP iktidarı ile hesaplaşacağız.

Çocukların akıl ve bedensel bütünlüğünün, yaşam ve eğitim hakkının güvence altında olacağı, neşe, barış, özgürlük ve kardeşlik içinde büyüyecekleri aydınlık bir geleceği mutlaka kuracağız.

Türkiye İşçi Partisi

Paylaş: