Alevilerin kazanımlarına darbe niteliğinde açılım!

Belediye başkanı olduğu dönemde aleviler için kutsal sayılan bir yere “ucube” diyen, Cemevleri için “cümbüş evi “ifadesini kullanan, Sivas katliamı sanıklarının avukatlarını partisinden milletvekili ve bakan yapan Erdoğan’ın; “Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacak”, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecek” ifadeleri iktidar medyası tarafından Alevilere ”müjde” olarak sunuldu.


Daha birkaç gün önce muhalefet tarafından gündeme taşınan başörtüsü konusunu, tarikatları daha fazla memnun edecek gerici uygulamalar için fırsata çevirmeye çalışan Erdoğan’ın niyeti Alevilerin sorunlarını çözmek olamaz! Demokratik reform adı altında Alevilere müjde diye sundukları pakete baktığımızda, söylenenin aksine, yeni anti demokratik saldırıları görüyoruz.
Amaçları Alevileri aldatmak ve Cemevlerine el koymaktır. Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan Alevilerin sorunları fatura, imar ya da personel maaşlarına indirgenemez!


Aleviler eşit yurttaşlık temelinde bir arada yaşamak istiyor. Çocuklarını zorunlu din dersi dayatmasından kurtarmak istiyor. İnanç ve ibadethanelerinin tanınmasını istiyor. Alevileri cumhuriyetten, demokrasiden eşitlikten ve özgürlükten vazgeçiremeyecekler. Aleviler yüzlerce yıldır baskıya, sömürüye ve zulme karşı eşitlik ve özgürlük mücadelesinin saflarında duruyor. Mücadeleleri mücadelemizdir.


Yakında bu zalim iktidara hep birlikte son vereceğiz ve Cumhuriyetin ikinci yüzyılında eşit, özgür, laik bir ülkeyi hep birlikte kuracağız!


Yaşasın eşit yurttaşlık mücadelemiz!
Yaşasın eşitlik ve özgürlük mücadelemiz!

Paylaş: