ZAMLAR HALKIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Her yeni sabaha yeni zamlarla uyanıyoruz. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar hayat pahalılığını katlanılmaz hale getirmiş durumda. Bu zamlardan en sonuncusu ise ilaçlar oldu. Geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ilaca yüzde 30,5 oranında zam geldi. Dün itibariyle yürürlüğe girmiş olan karara göre ilaç fiyatlandırılmasında kullanılan Euro değeri yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,0387 TL olarak belirlendi. Saray’ın sözde ekonomistleri dolarla maaş almadığımızı hatırlatırken euro ile ilaç aldığımızı gizleyemedi.

Ardı arkası kesilmeyen zam yağmuru ile adeta halka savaş açmış olan Saray Rejimi ilaca yaptığı zam ile bu sefer doğrudan halkın sağlığını hedef almaktadır. Son yıllarda kronik hale gelmiş olan ilaca erişimde yaşanan sorunların çözümü bir yana, doğrudan ve dolaylı yapılan zamlarla bu sorunlar içerisinden çıkılamaz hale gelmektedir. Sağlığımız daha fazla bozulacak, ilaca zamanında erişemediği için hayatını kaybedenler olacaktır. İlaç şirketleri kârlarına kâr katarken yurttaşların payına en temel ve yaşamsal ilaçlar için yüzlerce, binlerce lira ödemek ve haftalarca beklemek düşmektedir. Sosyal güvencesi olan yurttaşlar bile yüzde 20’ye varan katılım paylarını karşılayamayarak tedavileri için reçete edilen ilaçlarını eczanelerden tedarik edememektedir. Bunun yanında en iyi bildikleri işi yaparak eczanelerde çalışan sağlık emekçileri ile yurttaşları karşı karşıya getiren iktidar kendi sorumluluğunu gizlemeye çalışmaktadır. İlaca ve tedaviye erişebilmek için yurttaşları yardım kampanyalarına, bağış toplamaya mecbur bırakan, eczaneleri kapanma noktasına getiren bu düzeni reddediyoruz.

Devlet özellikle kronik hastalar, acil sağlık sorunları yaşayanlar yurttaşlar için geri dönüşü olmayan, tehlikeli bir süreç başlattı. Olası büyük etkilerinden ve ölümlerden devlet sorumludur!

Saray’a sesleniyoruz: Cebimizden elini çek! Halkın sağlığını tehdit eden ilaç zammı derhal geri alınmalıdır. Yaratılan olumsuz ekonomik koşulların faturası halka ve sağlık emekçilerine çıkarılamaz. Aşı, ilaç ve diğer tüm tıbbi malzemelerin geliştirilmesi ve üretimi kamusal olanaklarla gerçekleştirilmeli, herhangi bir özel şart aranmadan ihtiyaç sahibi bütün yurttaşlara parasız şekilde ulaştırılmalıdır.

TİP Sağlık Komisyonu

Paylaş: