YSK’YA DEPREMZEDE YURTTAŞLARIMIZIN SEÇİMLERDE MAĞDUR EDİLMEMESİ İÇİN SUNDUĞUMUZ DİLEKÇE

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ
GENEL MERKEZİ

Sayı: 2023-015
YÜKSEK SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINA

İçişleri Bakanlığı’nın 08.03.2023 tarihli açıklamasında “Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, afetzedelerin mağduriyetinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için 6 Şubat öncesi yerleşim yeri adresi depremden etkilenen şehirlerdeki vatandaşlarımızın diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini, nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden gerçekleştirebilmesine imkan sağlandı. Ayrıca Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesi’nin 7’nci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden, doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale gelmesinden dolayı afetzedelerin yerleşmeleri için gösterilen karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerlere de nüfus müdürlükleri, e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden yerleşim yeri adres beyanı yapılabilecek.” denilmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden ilgili bölüme erişildiğinde deprem bölgesini terk etmeyen ve aynı bölgede kalmaya devam eden yurttaşlar için açık adres istenmekte olup konutu yıkılan yurttaşların açık adreslerini doldurması fiili imkansızlık içermektedir. Bununla birlikte adres bildirimi için “diğer” seçeneği de çıkmamaktadır. Bu sebeple çadır veya konteyner kentte kalan yurttaşlar için adres bildirimi yapılamamaktadır.

İzah edilen sebeplerden dolayı;

1-)Depremden etkilenen yurttaşlardan ikametgah adresini taşımamış olanlar için son ikametgah adreslerine göre oy kullanmalarını sağlayacak şekilde sandık ve seçmen listeleri ile sandık bölgelerinin hazırlanmasına,

2-)Depremden etkilenen ve ikametgah değişiklik başvurusu yapmak isteyen yurttaşlar için 17 Mart 2023 olarak belirlenen son tarihin uzatılarak seçim takvimi içerisinde adres değişikliği hakkı yapılabilmesine imkan tanınmasına ve Anayasal bir hak olan oy verme hakkının kısıtlanmamasına karar verilmesini talep ederiz.

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ
 GENEL BAŞKAN
 ERKAN BAŞ

Paylaş: