Venezuela’da ABD öncülüğünde ilerletilen darbe girişimini lanetliyoruz!

Bolivarcı devrimin öncüsü, Venezuela’nın efsanevi lideri Hugo Chavez’in iktidarda bulunduğu dönemden itibaren defalarca yeltenilen bu gayrimeşru girişimler her defasında boşa çıkarılmıştır. Venezuela emekçilerinin ve dünyanın dört bir yanındaki dostlarının, bu darbe girişimini de boşa çıkaracağından kuşkumuz yoktur. 

Kendisini “Devlet Başkanı” ilan eden Juan Guaido, ABD başta olmak üzere Kanada ve hali hazırda gerici hükümetlerin iktidarda olduğu Latin Amerika ülkeleri tarafından alelacele tanınmıştır. Avrupa Birliği’nin de geçen hafta yemin ederek ikinci başkanlık dönemine başlayan meşru Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu tanımama eğiliminde olduğu bilinmektedir. ABD ve Kolombiya’nın başını çektiği gerici bölge güçleri, gerek paramiliter çeteler gerekse ekonomik yaptırımlar gibi çeşitli yöntemlerle iktidar değişikliği için çaba sarf etmektedir. Şimdi bu çabalar, doğrudan ABD ordusunun da seferber edileceği anlaşılan bir boyuta ulaşmaktadır.

Venezuela halkı, Chavez döneminin ardından, ağır yaptırımların da etkisiyle ciddi bir ekonomik krizden geçmektedir. Ancak ülkenin sorunlarını çözecek ve sosyalizme ilerleyecek tek irade Venezuela halkının kendi iradesidir. Bu noktada, ülkenin sosyalist ve ilerici güçlerine emperyalizme karşı ve sosyalizm yolunda emekçilere önderlik etme görevi düşmektedir. 

Venezuela’nın zengin petrol rezervlerine el koymak ve ülkeyi boyunduruk altına almak dışında herhangi bir sonuç vermeyeceği açık olan bu darbe girişimi hiçbir koşulda kabul edilemez. Hem bölge hem de dünya halklarının baş belası olan ABD ve müttefiklerinden hiçbir halka yarar gelmeyeceği açıktır. 

Kahrolsun ABD emperyalizmi!

Yaşasın Latin Amerika’nın devrimci güçleri!

Paylaş: