ÜLKEMİZ BU VİCDANSIZLIĞI HAK ETMİYOR!

TÜM GÜCÜMÜZLE DAYANIŞMA SEFERBERLİĞİNDEYİZ.

Bu sabah ülkemizi sarsan deprem haberini aldığımız andan itibaren harekete geçen Türkiye İşçi Partisi, depremin şiddetini ve yarattığı tahribatı görerek hızla bir Afet Koordinasyon Merkezi kurmuş ve bu saate kadar hem deprem bölgesindeki yurttaşlarımızla iletişim halinde olmuş hem de diğer illerdeki yurttaşlarımızın dayanışma amaçlı katkılarını koordine etmiştir.

Şu ana kadar TİP Afet Koordinasyon Merkezi’ne 1500’ü aşkın ihbar iletilmiştir. Bu ihbarlar göstermektedir ki, derin bir acıyla dolu bir tabloyla karşı karşıyayız.

-> Defne ve Samandağ başta olmak üzere Hatay’ın birçok bölgesinde, ayrıca Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da yurttaşlarımız kaderlerine ve kara kışın insafına terk edilmiştir.

-> Bu bölgelerde eski ve yeni binalar, AKP iktidarı sırasında devlet ihaleleri yoluyla inşa edilen hastane ve yurtlar gibi kamu kurumları, uygulama otelleri, AFAD ve belediye binaları yıkılmıştır. Bu yıkımlarda kaybettiğimiz tüm gençlerimiz, çocuklarımız, hastalarımızın sorumlusu söz konusu inşaat ihalelerinin verildiği yandaş müteahhitler, onlara ihale dağıtan bakanlık ve müdürlüklerdir. Binlerce yurttaşımızın ölümüne ve mağduriyetine sebep olanlar yargılanmalıdır.

-> Hatay halkının, meslek örgütlerinin ve çevre direnişçilerinin tüm itirazlarına rağmen, adeta inat ederek Amik Ovası’na yapılan Hatay Havalimanı kullanılamaz durumdadır. Bu durum, karayolu ve viyadükleri de zarar gören Hatay’a ulaşmayı imkansız hale getirmekte ve bu sebeple onbinlerce yurttaşımız Hatay’da yardıma erişememektedir.

-> Başta TSK, AFAD gibi ulusal afetlerde birinci dereceden arama-kurtarma ve iaşe sorumluluğu bulunan kurumlar AKP iktidarı süresince sistematik olarak zayıflatılmış, kadro ve personel sayıları azaltılan kurumlar arama-kurtarma çalışmalarına yetişemez hale gelmiş, AKP bürokrasisinin onayından geçmediği için sertifika verilmeyen birçok gönüllü uzman arama-kurtarma topluluğunun müdahale etmesine ise izin verilmemiştir.

-> Yaklaşık çeyrek asır önce yaşadığımız 17 Ağustos Depremi’nin ardından milyonlarca yurttaşımızın vergileriyle oluşturulan bütçe, ülkemizin depreme hazırlanması ve yurttaşlarımızın deprem karşısında güvenliğinin sağlanması için değil, AKP’nin siyasi rant devşirmek için art arda giriştiği yol, köprü gibi projelere aktarılmış ve yandaş müteahhitler zengin edilmiştir.

-> Ülkemiz çok şiddetli iki depreme kış aylarının en soğuk günlerini yaşarken yakalanmıştır. Deprem bölgesinin genelinde, özellikle de Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da etkin arama-kurtarma faaliyetlerinin sürdürülememesine ek olarak iaşe çalışması da yürütülememektedir. Yurttaşlarımız yakınlarını enkazlardan elleriyle kazarak kurtarmaya çalışmakta, kurtulanlar ise dondurucu soğukta hayatta kalmaya uğraşmaktadır.

-> Şiddetli bir deprem yaşayan ülkemizde saatlerdir büyük bir mücadele vardır. Ancak devlet yoktur, kurumlar yoktur, uzman ekipler yoktur, ulaşım ve iaşe yoktur, bilim ve akıl yoktur.

Ülkemiz bu karanlığı, akılsızlığı, vicdansızlığı hak etmedi, etmiyor.

Ülkemize bunu reva görenleri ise asla unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz.

Kara kışta bir başına bırakılan yurttaşlarımızın yanında olmak için tüm gücümüzü seferber etmiş durumdayız.

Halkımız yaralarını dayanışmayla saracak.

Yurttaşlarımız asla yalnız ve çaresiz kalmayacak.

Paylaş: