POLİS ŞİDDETİNE SON

Çorlu’da bir yurttaşımızın evinin önünde otururken onlarca polis tarafından darp edilmesinin ardından Edirne’de, İstanbul’un Zeytinburnu, Eyüp, Sultanbeyli ve Kadıköy ilçelerinde de yurttaşlarımızın polisler tarafından darp edildiği görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

Polis şiddeti kabul edilemezdir ama şaşırtıcı değildir. İktidara egemen olan hakaret, şiddet ve işkence zihniyeti tüm ülkeyi zorla kontrol altına almaya çalışmaktadır.

Pandemi koşullarında evde kalması gerekirken çalışmak zorunda bırakıldığı için sokakta olanlara şiddet uygulayanlar, ‘’Bana vurman doğru mu?’’ diyen emekçiye ‘’Kararı ben verdiğim için doğru’’ diyenler bu cesareti, “Emri ben verdim” diyenlerden, “Cami dibinde ezan dinleteceğiz” diyerek ceza vermeyi planlayanlardan almaktadır.

Üstelik bu zihniyet polis şiddetini tepki gelmediği sürece koruyup kollamaktadır. Kadıköy’deki olay gerçekleştikten ancak birkaç gün sonra, sosyal medyaya yansıdığı zaman polisler açığa alınmıştır. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada olayın faillerini değil, görüntüleri paylaştığı için basını hedef göstermiştir. Tüm bu yapılanlar göstermektedir ki halkın tepkisi olmadığı sürece hiçbir suç yaptırıma uğramayacaktır.

AKP yarattığı işsizliğe, açlığa, yoksulluğa karşı kimse isyan edemesin diye şiddet kullanarak halkı susturmayı, sindirmeyi planlamaktadır ama ne yaparlarsa yapsınlar susmayacağız.

Emekçi halkımıza dönük her türlü şiddet ve kötü muamele son bulmalıdır. Benzeri olayların tekrarlanmaması için sürecin takipçisi olacağız.

Türkiye İşçi Partisi

Paylaş: