Pandemi Koşullarında En Son Okullar Kapanmalı, En Önce Okullar Açılmalı!

Pandemi Koşullarında En Son Okullar Kapanmalı, En Önce Okullar Açılmalı!

Geçtiğimiz günlerde, aslen özel okul sahibi bir tüccar olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “görevden affını istedi” ve bakanlıktan ayrıldı. Yerine ise, devletten çift maaş almakta sakınca görmeyen, eğitimci bile olmayan Mahmut Özer atandı. Okulların açılmasına haftalar kala yapılan bu “al birini, vur ötekine” değişikliği AKP’nin eğitim alanındaki ilk fiyaskosu değil.

AKP, 19 yıllık iktidarı boyunca 8 Eğitim Bakanı değiştirdi. Müfredat ve sınav sistemi değişiklikleriyle eğitimi tam anlamıyla yapboza çevirdi. İmam Hatipleri ve özel okulları yaygınlaştırdı, müfredatı bilimsel, laik eğitimden tamamen uzaklaştırdı. Okulların yönetiminde tarikat ve cemaatlerin sözü geçer oldu.

Pandemi döneminde de eğitim, uzaktan eğitim programındaki başarısızlıklarla, plansız aç-kapa uygulamalarıyla, telafi eğitimine zaman ve kaynak ayrılmamasıyla tam bir kaosa dönüştü.

Bu dönemde öğrenciler eğitimden geri kaldılar, gelişimlerinin önemli bir parçası olan okul ortamında sosyalleşme olanağına erişemediler. Gelecekte tüm yaşamlarını etkileyecek temel donanımları edinmekten mahrum kaldılar.
Uzmanların da belirttiği üzere okulların uzun süre kapalı kalması, özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarda bilişsel, fiziksel, psikolojik açılardan geri dönüşü olmayan hasarlar bırakacak.

Bu koşullar altında, görevde hangi bakan olursa olsun, çocukların ve gençlerin kaybedecek tek bir günleri dahi yok.

Eğitim öğretim yılının başlamasına haftalar kalmışken ve Covid-19 vakaları yeniden artarken okulların açılıp açılmayacağına dair belirsizlikler derhal giderilmeli; kaç kişilik sınıflarla, haftada kaç gün ve nasıl bir sistemle eğitimin gerçekleştirileceği bilgisi kamuoyuyla hemen paylaşılmalıdır. Parayı eğitimin önüne koyan anlayıştan derhal vazgeçilmeli, oteller, AVM’ler yerine okulların açılmasına öncelik verilmelidir.

İktidar, pandeminin gerektirdiği önlemleri bir an önce almalı ve okulların açılmasını sağlamalıdır.
Öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm eğitim emekçilerinin sağlığını gözeterek, okulların açılması için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır:

– Yaygın aşılama için ülke genelinde gerekli kampanyalar planlanmalıdır.
– Kalabalık sınıflar seyreltilmelidir.
– Geçici ya da kalıcı olarak, derslik sayıları artırılmalıdır.
– Tüm sınıf ve branşlarda öğretmen ihtiyacı karşılanmalı, yeni öğretmen atamaları yapılmalıdır.
– Okulların hijyeni için yeterli sayıda temizlik personeli istihdam edilmeli, tüm hijyen malzemeleri okullara ücretsiz temin edilmelidir.
– Birçok okulda kapılar, pencereler bozuk durumdadır. Gerekli havalandırmanın sağlanması için tüm okullar titizlikle elden geçirilmeli, uygun olmayan tüm kapı ve pencereler onarılmalı, hava dolaşımını sağlayacak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
– Özellikle okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerle tam zamanlı yüz yüze eğitimin sağlanması için gerekli planlama yapılmalı ve hemen hayata geçirilmelidir.

Türkiye İşçi Partisi

Paylaş: