İş Kazası Değil CİNAYET, Facia Değil KATLİAM!

Bartın Amasra TTK Maden Ocağında şu ana kadar gelen haberlere göre en az 22 işçi kardeşimizi yitirdik, 8 kardeşimiz yoğun bakımda, 17 işçi ise yaralı olarak tedavi görmekte. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı ve sabır, yaralı emekçilere acil şifa diliyoruz.

Acımız da öfkemiz de büyük. Amasra’da meydana gelen patlama için iş kazası veya facia diyenler, bu olayı siyasallaştırmayın diyenler Türkiye işçi sınıfının düşmanlarıdır.
Katliam, ortamda artan metan gazının, hava ile birleşmesi sonucu meydana gelen grizu patlamasından kaynaklanmıştır.

Sayıştay 2019 yılına ait raporunda katliamın gelmekte olduğunu tespit etmiştir. Raporda, “üretim derinliğinin -300 metreye ulaşmasının, ani gaz degajı ve grizu patlamasını getirebileceği, çalışılan damarlarda gaz içeriğinin yüksek olmasının riski artırdığı” belirtilmiştir. Madende çalışan işçilerin, uzun süredir, söz konusu risklerden endişe ettiklerini ancak geçim derdi nedeniyle korkarak madene girmek zorunda kaldıklarını öğrenmiş bulunuyoruz.

Sayıştay raporunu dikkate almayan, emekçinin hayatını hiçe sayan sorumlular hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.

Bir numaralı sorumlu da, Sayıştay’a daha 5 ay önce “Açıklarımızı aramayın” diye talimat vermeye kalkan Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Maden işçileri de, her gün onlarcası yaralanan, hastalanan ve ölen işçilerimiz de sahipsiz değildir.
Çalışırken ölmemek için, yaşamak için bu rezil düzeni yıkmaktan başka çaremiz yok!

Paylaş: