ENKAZI YARATANLARDAN HESAP SORACAĞIZ!

Felaketin yedinci gününde şu ana kadar 31 bin 643 yurttaşımızı kaybettik; 80 bin 278 yurttaşımız ise yaralı. Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Deprem sonrasında Saray Rejimi’nin afet yönetiminde bıraktığı boşlukların ve sosyal medya aracılığıyla yayılan provokasyonların neden olduğu şiddet ve hukuksuzluk ortamı kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve sığınmacılar başta olmak üzere afet bölgesindeki tüm insanların güvenliğini tehdit ediyor.

Halkımız, olağanüstü bir dayanışma ile çıkmaya çalıştığımız enkazı daha da büyüten bu provokasyon girişimlerine karşı dikkatli olmalı; yurttaşları sokağa dökmeye çalışan, kaostan beslenen odakların bu dayanışma ve birlikteliği hedef alan planlarını boşa çıkarmalıdır.

Yurttaşlarımız kendi siyasal ikballeri için “seçim yatırımı” yapan kimi siyasi odakların sundukları yanlış bilgilere ve topluma düşmanlık tohumları eken kışkırtıcı söylemlere itibar etmemelidir. Hep birlikte yaşadığımız bu felaketin sorumlusu göçmenler olmadığı gibi bu şiddet ortamından kazanç sağlayanlar da bugün deprem bölgesinde yaşam savaşı verenler olmayacaktır.

Bu noktada, insani yardımların ulaştırılması ve dağıtımında insan haklarının gözetilmesi; kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve sığınmacılara yardım sunumunda eşitlik ilkesine uyulması; oluşturulacak çadır ve konteynır kentlerde taciz, istismar gibi olası riskler karşısında kadın, çocuk ve LGBTi+’lar için güvenli alanlar yaratılması; halkımıza da kanunsuzluk ve linç çağrılarında bulunan provokatörlere karşı dikkatli olması çağrısında bulunuyoruz.

Depremin ve Saray Rejimi’nin yarattığı enkazı, provokasyonlara karşı dikkatli olarak, halkın dayanışmasını ve hesaplaşma iradesini örgütleyerek kaldıracağız.

Dayanışma Yaşatır!

Paylaş: