ARTIK YETER!

Şanlıurfa’ Ceylanpınar ilçesinde 12 yaşında bir çocuk eğitim aldığı medresenin arkasındaki ahırda asılı olarak ölü bulundu. Kaldığı yurdun bu kadar yakınında yaşanan ölümde çocuğun üç gündür kayıp olduğu haberlere yansıdı. Örgün eğitim alması gereken bir çocuk neden kaçak bir kurumdayatılı kalabiliyor ve neden devlet yetkilileri bu duruma müdahale etmiyor? Çocuğun tamamen kaçak bir biçimde “eğitim veren”, Diyanet’e ve Müftülüğe dahi bağlı olmayan bir kurumun hemen yakınında ölü bulunmasının perde arkası bir an önce aydınlatılmalıdır? Dini eğitim adı altında çocukların hayatları ve gelecekleri karanlığa teslim ediliyor. AKP/Saray iktidarının çocukları hedef alan politikalarının sonuçları, dün Hiranur Vakfı’nda yaşananlar, bugün kuran kurslarında, kaçak medreselerde yok olan çocukların hikâyesiolarak önümüze geliyor. 

Bu karanlığa dur denilmesi gerekirken, cemaatlerin, tarikatların, kaçak yurtların ve kurumların eğitim adı altındaki tüm faaliyetlerinin bir an önce durdurulması gerekirken Milli Eğitim Bakanlığı ÇEDES protokolü ile manevi danışman adı altında denetlenmeyen bu kurumlarda çalışanların ve mensuplarının okullara girmesinin önünü açmaktadır. Hâlihazırda suç işleyen, kaçak bir şeklide eğitim veren bu kurumları denetlemeyen, faaliyetlerini durdurmayan tüm devlet yetkilileri çocukların yaşamdan koparılmasının geleceğinin karartılmasının doğrudan sorumlusudur. 

Devlet cemaat tarikat el birliğiyle çocukların yaşamının çalınmasına artık tahammülümüz kalmadı. 

Artık Yeter!

Kaçak bir şekilde eğitim faaliyeti gösteren tüm yapılar kapatılmalıdır! Tüm özel eğitim kurumları şeffaf bir şekilde denetlenmelidir. Suçlular hesap vermeli ve yargılanmalıdır!

Paylaş: