Alevilerin Üzerinden O Kirli Ellerinizi Çekin!

Son günlerde Ankara’da cemevlerine ve derneklere yapılan saldırılar, İstanbul’da cemevi başkanına düzenlenen saldırı ve cemevlerine saldırı girişimleri Alevi yurttaşlarımız açısından kaygı vericidir.

Süleyman Soylu’nun görevlendirdiği danışman üzerinden aylar öncesinden başlayarak yürütülen “düzene bağlama” çalışmalarının iktidar bloku içinde çatlaklar oluşturduğu görülmektedir. Yarattıkları şeriatçı güruhun gerçekleştirdiği saldırılar hafife alınmamalıdır.

Alevi inancına göre saygının hakim olduğu, daha iyiye daha güzele ve daha doğruya yönelmenin yolu olarak görülen, hiçbir canlıya zarar verilmeyen Muharrem orucu döneminde saldırıya maruz kalmak, inanca saygının AKP iktidarında geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Ankara’da bir cemevine gidip oruç açacağı bilgisi gelince aklımıza ilk gelen “fail er ya da geç olay mahaline döner” sözü olmuştur.

AKP iktidarının mezhepçi, ayrıştırıcı, hedef gösteren ve saldırıların faillerinden hesap sormayan politikalarının ürünü olan bu saldırıların Alevileri korkutacağını ve sindireceğini sananlar ise büyük bir yanılgı içerisindedir.

Alevileri tarih boyunca fetva vererek yok etmeye çalışmış bir anlayışı sahiplenen AKP iktidarının, daha düne kadar hakaret ettiği, aşağıladığı ve meydanlarda yuhalattığı topluma karşı bir sözünün olacağını hiç sanmıyoruz.

Alevilerin Anayasal talepleri karşılanmalı, Alevilere karşı yapılan katliamlarla devlet yüzleşmeli ve özür dilemelidir. Eşit yurttaşlık bu taleplerin karşılanması sonrasında toplumda yansımasını bulacaktır.

Alevilere dönük saldırılar karşısında dayanışmaya,  Alevilerin taleplerinin yerine getirilmesi için birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

TİP EŞİT YURTTAŞLIK KOMİSYONU

Paylaş: