AKBELEN ORMANI NEFESİMİZ, SUYUMUZ, YUVAMIZDIR!

Bugün sabaha karşı Limak Holding YK Enerji şirketi Akbelen Ormanı’na polis, jandarma ve TOMA’lar eşliğinde ve hukuksuz bir şekilde Akbelen’in ağaçlarını katletmek için girdi.

Şu anda köylüler, yaşam savunucuları ve milletvekilleri kesim yapılan alana yaklaştırılmıyor.

Yıllardır süren davalar, bilirkişi keşifleri, 2 yıldır ormanda tutulan nöbet, tüm toplumun itirazı görmezden gelinerek, hukuksuz biçimde sabaha karşı, alana destek gelmesin diye “sinyal kesici” araçlarla ağaç katline gelen şirket suç işliyor. Süren davalara rağmen ormanı katletmeye gelen şirketi koruyan kolluk güçleri suç işliyor. Göz göre göre bu suça tanık olup adım atmayan savcılar suç işliyor. Orman yangınları ile boğuştuğumuz bugünlerde, gözümüz gibi bakmamız gereken Akbelen Ormanı’nı yok etmeye gelenleri engellemeyen, ormanı tahsis ederek verdiği maden açık işletme iznini iptal etmeyen Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Bölge Müdürlükleri suç işliyor. 

2017 yılında İkizköy’ün merkez mahallesi Işıkderesi 2017 yılında kamulaştırılmış ve kömür sahası haline getirilmişti. Işıkderesi 3 Ocak 2023 itibariyle yeryüzünden silindi!

Kamulaştırma yoluyla mülksüzleştirme ve yerinden edilme tehdidi, Mayıs 2019’da İkizköy’ün Karadam ve Akbelen mevkilerinin bir kısmı ile Ova mevkiinin tamamına, Karacahisar ve Çamköy mahallelerinin ise bazı tarım alanı ve zeytinliklerine dayandı. 2019 yılından beri devam eden mücadelede açılan davalar ve çadır nöbetiyle köylüler yaşam alanlarını ve ormanı ormancıdan ve sömürge madenciliği yapan şirketten korumaya çalışıyor.

Bu rant düzenine artık yeter diyerek bölgenin dağı, taşı, ormanı,kurdu, kuşu, böceği, tarım arazileri, Akbelen orman sahası için Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi adına maden açık işletme izni verilmesine ilişkin 28/11/2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanlığı işleminin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.

Maden sebepli sürgüne de, sürgün edemeyeceğiniz yaşamı yok etmenize de izin vermeyeceğiz.

Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz.

TİP Kent ve Ekoloji Bürosu

Paylaş: