29-30 TEMMUZ PARTİ MECLİSİ DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Parti Meclisi 29-30 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da toplandı.

Toplantıda, ülke ve dünya siyasetindeki güncel gelişmelerin yanı sıra Hatay milletvekilimiz Can Atalay ve tüm Gezi tutsaklarının özgürlüğüne kavuşması için yapılacaklar, Muğla Akbelen’de ve Hatay Dikmece’de doğa katliamlarına karşı devam eden direnişlerin güçlendirilmesi, yoksulluk ve emekçilerin hakları için süregiden mücadeleler ile Saray Rejimi’nin kadınlara dönük saldırılarına karşı yürütülecek çalışmalar ele alındı.

TİP Parti Meclisi toplantısında yaklaşan yerel seçimlerle ilgili yapılan ön hazırlıklara ilişkin bir sunum paylaşılırken, seçim stratejisini detaylandıracak bir komisyon da oluşturuldu.

Parti Meclisi toplantısının bir diğer önemli gündem maddesi, partiyi yeniden daha güçlü şekilde yapılandırmak ve siyasi-örgütsel mevzilerini geliştirmek hedefleriyle 2. Büyük Kongre’nin toplanması oldu. Parti Meclisi, TİP’in Türkiye ve Dünya değerlendirmesini güncellemek, sosyalizmi bir iktidar alternatifi haline getirmek, emekçi sınıfların ve toplumun geniş kesimlerinin örgütlü mücadelesini geliştirmek, partiyi yurttaşların emek ve enerjisini daha verimli şekilde değerlendirebilecek bir katılımcı anlayışla büyütmek ve yerel örgütler ile merkezi kurulları güçlendirmek üzere Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren ilçe kongrelerinin başlatılması ve 2023 yılı içerisinde büyük kongrenin tamamlanması kararını aldı. Bu çerçevede, TİP’in siyasi değerlendirme, görüş ve hedeflerini yansıtacak siyasi raporunun, üyelerinin yanı sıra Türkiye’nin aydın birikiminin de katkısıyla oluşturulması için gerekli adımların atılması kararlaştırıldı.

Paylaş: